Co przydaje się na biwaku?

Kochasz wyrwać się choć na chwilę z domu i zamienić miejską głuszę na tę leśną? W dzisiejszym wpisie pomożemy Ci zaplanować taki wyjazd, podpowiemy, co z sobą zabrać, by nie żałować nocy spędzonej pod namiotem.

Co zabrać na biwak pod namiot?

Nie będzie to przełomowe odkrycie, jeśli zaakcentujemy, że skład twojego plecaka powinien być uzależniony od tego, dokąd i kiedy się wybierasz. Zimą będziesz potrzebował innego stroju czy śpiwora niż podczas letnich eskapad. Dlatego dziś poznasz uniwersalne narzędzia i akcesoria, które z pewnością przydadzą się zawsze i wszędzie. Plecak w dłoń i zaczynamy!

Jeśli wybierasz się pod namiot, to przed samym wyjazdem sprawdź ilość śledzi do namiotu. Często już samo rozłożenie namiotu sprawia wiele trudności, a brakujące paliki mogą tylko pogorszyć sprawę. Następnie mamy dla Ciebie niezwykle przydatną radę – zabierz z sobą młotek do wbijania śledzi. Nawet najpiękniejsze miejsce biwakowe może okazać się glebą grozy, gdy nie będziesz przez wiele godzin mógł wbić śledzia w grunt, czując na sobie ponaglające spojrzenia innych towarzyszy biwaku. Taki młotek z pewnością ułatwi Ci umocowanie namiotu w kilka chwil.

Następnie nie zapomnij o dobrej latarce, najlepiej wodoodpornej. Dzięki niej nie tylko oświetlisz wnętrze namiotu, ale również wieczorem będziesz mógł wybrać się na leśny spacer czy sprawdzić podejrzane dźwięki. Słyszeliśmy, że coraz więcej biwakowiczów zabiera z sobą solarne lampki, które są darmowym i ekologicznym sposobem na oświetlenie w lesie. Przyznasz, że to ciekawy pomysł.

A teraz będzie ostro, gdyż będziemy mówić o toporkach i nożach. W plecaku miłośnika outdooru nie może zabraknąć tych narzędzi. Toporek, który kupisz np. tutaj: https://www.pcphunters.com/118-toporki, pomoże Ci nazbierać drewna na ognisko, ociosać patyki do smażenia kiełbasy czy stanowić pewną formę ochrony np. przed dziką zwierzyną. Wiele osób rzuca także podczas biwaków toporkiem w drzewa. My jednak odradzamy takie zachowanie, które może sprawić, że przebywający w pobliżu leśniczy wręczy nam przykry mandat za niszczenie natury. Jeśli chcecie po męsku porzucać toporkiem i poczuć się jak pradawni myśliwi, kupcie jednorazową tarczę strzelniczą. Nóż z kolei przyda się podczas przygotowywania posiłków czy podczas grzybobrania.

Wizyty w leśnej głuszy mogą wiązać się także z pewnymi obrażeniami, w tym skaleczeniami czy stłuczeniami. Wtedy nie zapomnij o apteczce. Jeśli biwakujesz obok samochodu, nie ma problemu. Jeśli jednak udajesz się w miejsce bez parkingu, odseparowane od cywilizacji, zabierz z sobą niezbędne artykuły medyczne: bandaż, środek dezynfekujący, plastry, leki przeciwbólowe itp.

Co jeść na biwaku?

Nie samym sprzętem żyje człowiek. W lesie nie ma dyskontów, więc z pewnością powinieneś zabrać z sobą odpowiednią porcję jedzenia. Pamiętaj jednak, że plecak masz tylko jeden, więc jeśli nie planujesz rozstawienia namiotu obok auta, w którym wszystko schowasz, mądrze wybierz produkty. Powinny być lekkie, nie wymagać gotowania i być łatwe w przygotowaniu. Dziś nie musisz polegać wyłącznie na osławionej konserwie. Jakie produkty polecamy?

  • Woda – najważniejszy element plecaka. Bez niej nawet najpiękniejsze widoki nie będą cieszyły, gdy wciąż będziemy spragnieni.
  • Kiełbasa – czym byłby biwak bez pieczonej nad ogniskiem kiełbasy?
  • Pieczywo – bez niego ani rusz.
  • Wszelkiej maści pasty, smarowidła i kremy na kanapki.
  • Musli i płatki owsiane z mlekiem – i szybkie śniadanie pod chmurką gotowe.
  • Warzywa i owoce – wiele osób o nich zapomina, jednak to one dostarczą nam ważnych mikro- i makroelementów podczas leśnego wypadu.
  • Batony energetyczne – pomogą wstać po długiej nocy, a jednocześnie będą pewną formą słodkości na biwaku.

Oczywiście, jeśli zabierzesz z sobą kuchenkę turystyczną lub zestaw do gotowania nad ogniskiem, a nawet lodówkę – wtedy otwierają się przed tobą szerokie gastronomiczne ścieżki.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże ci przygotować się do biwaku. Nie chcesz przecież poświęcaj wiele trudu i czasu, by jednak przez gapiostwo siedzieć głodny, zmarznięty i zmęczony pośród lasu, prawda? Życzymy ci niezapomnianych chwil podczas outdoorowych wyjazdów.

Powinieneś przeczytać także:

Ostatnio na naszym fanpage'u publikowaliśmy

Dodaj komentarz