Drukarka do domu? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne to sprzęt, który przydaje się nie tylko u księgowej czy w Twoim ulubionym banku. Wiele osób posiada drukarkę na własny użytek, aby nie biegać z każdym dokumentem do ksero. Rodzajów i producentów drukarek jest bardzo wiele. Jaką wybrać, aby nie wydać majątku na sprzęt, tusze i naprawy? Podpowiadamy!

Laserowa czy atramentowa?

belka

Fot. Flickr.com CC 2.0 John Loo

Oczywiście chcielibyśmy, aby drukarka była dobra i tania. To znaczy jaka? Wydatek na urządzenie wielofunkcyjne jest jednorazowy, natomiast tusze lub tonery kupujemy o wiele częściej, więc to właśnie tu powinniśmy szukać oszczędności.

Koszty zakupu i eksploatacji

belka

Koszty to często najistotniejsze czynniki przy wyborze drukarki. Szukamy drukarek do 250, 400, a może 500 zł. Niezależnie od tego ile wynosi nasze ograniczenie budżetowe, warto przespacerować się myślami w przyszłość i zwrócić uwagę na koszty tuszów czy tonerów. Tych ceny są naprawdę różne i mogą wahać się od 5 do nawet 1 000 zł za pojemnik z tuszem. Cena tonerów waha się natomiast od 15 aż do ponad 5 000 zł. Właśnie dlatego najpierw warto spojrzeć na cenę tuszu czy tonera, a dopiero później drukarki.

 Czy wiesz, że? Ten materiał powstał przy współpracy z marką DrukTak

Nie cena a jakość wydruku

belka

Jeśli już oszacujemy, w jakich kwotach chcemy wybrać swoją drukarkę, warto poszukać tę, której jakość wydruku nas zadowala. Na ogół uważa się, że najlepszą jakość wydruku reprezentują drukarki laserowe, natomiast do drukowania fotografii lepiej sprawdzą się ich atramentowi koledzy. Często w przypadku atramentowych drukarek dużo zależy od jakości papieru, na którym drukuje się tekst, dlatego wybierając ten rodzaj sprzętu drukującego, warto wybrać papier lepszej jakości, aby uzyskać lepsze efekty drukowania. Drukarki atramentowe z reguły dobrze radzą sobie zarówno z drukiem monochromatycznym, jak i kolorowym. Tańsze drukarki laserowe z kolorem radzą sobie o wiele słabiej.

A może jednak ilość?

belka

Koszty eksploatacji drukarek, zarówno laserowych, jak i atramentowych zależą od wielu czynników, np. producenta, wydajności tonerów czy rodzaju atramentu. Ilość wydruku z jednego tonera może wynosić od 1 000 do nawet 20 000 wydruków, czyli od 2 do 20 gr za stronę. Ceny eksploatacji drukarek atramentowych nadal są niższe, ale są one tak zróżnicowane, że trudno je uśrednić. Ilość wydruku z jednego tonera i kartridża jest podobny, jednak cena tonera jest znacznie większa.

Wybrać oryginały czy zamienniki?

belka

W przypadku drukarek atramentowych można jeszcze zmniejszyć koszt druku, jeśli zamiast oryginalnych tuszy wybierzemy zamienniki, albo uzupełnianie kartridżów o atrament. Ceny tonerów także można obniżyć poprzez tzw. regenerację. Jeśli mowa o zamiennikach, to trzeba na nie uważać, ponieważ niektórzy producenci blokują używanie w swoich sprzętach tańszych odpowiedników. Tańszy zamiennik, może działać w naszej drukarce, ale nie musi.

A może drukarka fotograficzna?

belka

Wielu producentów wypuściło już ze swojej stajni przenośne drukarki fotograficzne często wielkości przeciętnego tabletu, a nawet mniejsze. To doskonała alternatywa dla zdjęć wywoływanych u fotografa i przydatny gadżet dla osób, które chcą uwiecznić każdą najważniejszą chwilę. Często wystarczy podłączyć telefon do drukarki i już możesz cieszyć się pięknymi chwilami uwiecznionymi na papierze.

Powinieneś przeczytać także:

Ostatnio na naszym fanpage'u publikowaliśmy

Dodaj komentarz